Warszawa Singera
Kadysz dla nieobecnych
Fundacja Shalom
Jidyszland (stara wersja)

Polish (Poland)English (United Kingdom)


Aktualności

 • Wydarzenia
  Symbole - warsztaty dla dzieci w wieku lat 3-8

  W każdej kulturze i religii występują specyficzne symbole. Każdy symbol ma swoje wyjątkowe znaczenie. Często jest związany z historią, wydarzeniem, ludźmi. Podczas warsztatu dzieci dowiedzą się co to jest: mezuza, jarmułka, menora, Gwiazda Dawida i Tora oraz w jakich sytuacjach używane są te symbole i przedmioty. Z różnych materiałów stworzą również symbole, które będą miały swoje miejsce w naszych domach.


  Gdzie? W warszawskim Centrum Kultury Jidysz przy ul. Andersa 15

  Prowadzenie: Anna Pietruszka-Dróżdż i Patrycja Dołowy (Fundacja MaMa)

  Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, zapisać się można pisząc na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. "

  Warsztaty współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji


  28.09.2014 godzina 10.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Do biegu, gotowi - start!
  Uwaga - rozpoczęliśmy nabór na zajęcia w semestrze zimowym 2014/2015! Chętnych do nauki języka jidysz i języka hebrajskiego oraz tych, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę dzięki zajęciom oferowanym w ramach Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

  10.09.2014
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Na szczęście to Żyd


  Zapraszamy na spotkanie z Janem Gebertem i Ericą Lehrer, autorką nowo wydanej, dwujęzycznej książki Na szczęście to Żyd / Lucky Jews, będącą komentarzem do kontrowersyjnej wystawy Pamiątka, Zabawka, Talizman. Prowadzenie: Zuzanna Radzik.
  O książce: Dziś figurek „Żydów na szczęście” jest w Polsce więcej niż polskich Żydów. Wraz z wejściem kraju na drogę kapitalizmu, figurki i obrazki ukazujące Żydów trzymających pieniądze rozpowszechniły się nad Wisłą. Talizmany te zawisły w domach i stanęły przy kasach sklepowych i restauracyjnych w całym kraju. Czy mają pozytywny czy negatywny wydźwięk? Dzielą Żydów i Polaków czy ich łączą? Czy są to suweniry, czy może talizmany, czy wreszcie zabawki? Duchy Holokaustu czy też patroni polskiego kapitalizmu? Analizując, co figurki oznaczają dla ich twórców oraz odbiorców, Na szczęście to Żyd oferuje prowokacyjne spojrzenie na miejsce Żydów w świadomości współczesnych Polaków.   Spotkanie współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji

  14.07.2014 godzina 18.30
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Spotkanie z Magdaleną Waligórską
  Centrum Kultury Jidysz zaprasza na spotkanie z Magdaleną Waligórską autorką książki: Klezmer’s Afterlife: An Ethnography of the Jewish Music Revival in Poland and Germany.   Muzyka klezmerska zaczęła odradzać się w powojennej Europie, wzbudzając jednak w odbiorcach wiele sprzecznych uczuć. Od chwili gdy ta tradycyjna żydowska muzyka weselna podbiła sale koncertowe i dyskoteki Berlina, Warszawy, Budapesztu i Pragi, coraz częściej przyglądamy się jej podwójnej tożsamości. Z jednej strony, grana często przez nie-Żydów i dla nieżydowskich publiczności, bywa kwitowana niepochlebnymi epitetami, jak „żydowski Disneyland”, czy nawet „nekrofilia kulturowa”. Z drugiej jednak obejmuje niekiedy artystycznie wartościowe projekty, których autorzy - niezależnie od pochodzenia - mają prawo do własnych inspiracji. Klezmer's Afterlife to pierwsza książka, która z porównawczej perspektywy analizuje tą fascynującą scenę muzyczną w Niemczech i Polsce, dając głos muzykom, producentom i fanom tego gatunku.   Rozmowę z Autorką poprowadzi Marek Tuszewicki.
  Spotkanie współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji

  13.07.2014 godzina 18.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Wakacyjne wędrówki literackimi śladami Żydów warszawskich.  Zapraszamy na cykl spacerów literackimi śladami Żydów warszawskich.

  02 lipca, godzina 16.15 - literacki spacer śladami getta warszawskiego, prowadzenie Agnieszka Witkowska
  07 lipca, godzina 16.00 - literacki spacer po cmentarzu żydowskim, prowadzenie Agnieszka Witkowska
  13 lipca, godzina 11.00 - literacki spacer po żydowskiej Pradze, prowadzenie Franciszek Bojańczyk
  Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr tel. 22 40 991 00
  Spacery w ramach projektu Czytanie literatury żydowskiej współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  01.07.2014
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Warsztaty dla dzieci w wieku lat 3-12
  Czy "Alef" to "A" co dwie nóżki ma?
  Czy mogę w literkę zamienić się ja?
  Na powyższe pytania chętnie odpowiemy
  I przy tym bawić się świetnie będziemy.

  W trakcie warsztatów wykorzystamy:
  Niczym Nieskrępowaną Wyobraźnię  Wszystkich Uczestników
  oraz:
  "Majn Alef Bejs" - pełną rymowanek książkę Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent autorstwa Jehoszue Kamińskiego, która otrzymała nagrodę w Bolonii Bologna Ragazzi Award w kategorii Non-Fiction.
  "Abecadło" - wiersz J. Tuwima, który w dowcipny sposób uczy rozpoznawania i zapamiętywania liter.

  Przez 1,5 godziny zapewnimy dzieciom dobrą zabawę w aktorstwo a także odkryjemy cudowny świat liter dwóch języków.

  Prowadzenie: Ada Janota, Igor Obłoza, Anna Rozenfeld

  Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, zapisy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

  Projekt współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  18.05.2014 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Opowieści na Pesach, czyli Hagady "bundowska" i "bolszewicka"
    Zapraszamy na kolejne spotkanie z literaturą żydowską, które poprowadzi Bella Szwarcman-Czarnota. Spotkaniu towarzyszyć będzie muzyczna niespodzianka!                 W każdym pokoleniu powstają nowe hagady – oparte na tradycyjnym tekście, jednak odnoszące się do aktualności, niekoniecznie wprost. Poznamy dwie mniej znane hagady, które zostały napisane w jidysz: lewicową z ducha Di naje hagode (Nowa hagada), a także bolszewicką di bolszewistisze hagode, a w istocie antybolszewicką, powstałą „na gorąco”, jeszcze w 1917 roku. Tak jak poprzednio, będzie nam towarzyszył wątek muzyczny „na żywo”: usłyszymy muzykę jednego z najwybitniejszych twórców piosenek żydowskich XX w., często branych za ludowe – Michla Gelbarta. Prowadzenie: Bella Szwarcman-Czarnota, eseistka, tłumaczka, redaktorka „Midrasza”, autorka książek: „Mocą przepasały swe biodra”, „Cenniejsze niż perły”, „Znalazłam wczorajszy dzień”.


  Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Świat literatury żydowskiej”

  11.05.2014 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Warsztaty dla dzieci w wieku lat 3-8: Mała demokracja
  Janusz Korczak, wizjonerski pedagog, przyjaciel dzieci, autor wielu książek dla nich i o nich. Czy pamiętacie „Króla Maciusia Pierwszego”? A „Kajtka Czarodzieja”? W trakcie warsztatów odkryjemy korczakowskie postaci na nowo. I sprawdzimy, jak mogłaby działać mała demokracja. Czy chcielibyśmy być wysłuchani, mieć prawo głosu i decydowania  sobie oraz ważnych sprawach. W jaki sposób możemy wpływać na rzeczywistość wokół nas? Na warsztatach spróbujemy stworzyć sytuację, w której to dzieci decydują o sobie. Czy podejmowanie decyzji jest łatwe czy trudne? Co może z nich wynikać?   Prowadzenie: Anna Pietruszka-Dróżdż i Patrycja Dołowy z Fundacji MaMa
  Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
  Warsztaty współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji

  11.05.2014 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Warsztaty piosenki jidysz
  Serdecznie zapraszamy na kolejne warsztaty piosenki jidysz, które poprowadzi Teresa Wrońska.
  Przypominamy, że wystarczy chęć do śpiewania - nie trzeba znać jidysz! Podczas zajęć zostaniecie Państwo wprowadzeni w tajniki tego języka.
      Wstęp wolny.     Projekt współfinansowany przez MAC

  10.05.2014 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Od Purim do Pesach – o świętach od kuchni. Warsztaty dla dzieci w wieku lat 3-8.
  Jakie potrawy towarzyszą Purim, a jakie spożywa się w czasie Pesach? Skąd biorą się tradycje kulinarne i z czym się wiążą? Wspólnie przygotowane specjały staną się pretekstem do opowieści, które odkryją dla nas zatajane historie, dziwne zbiegi okoliczności, tajemnicę wyjścia i wyzwolenia.

  Prowadzenie: Anna Pietruszka-Dróżdż i Patrycja Dołowy z Fundacji MaMa
  Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
  Warsztaty współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji

  13.04.2014 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Różne wcielenia Purim-szpil - spotkania z literaturą żydowską

  Purim już za nami, ale po zapoznaniu się z Księgą Estery zawsze pozostaje jeszcze miejsce na purim szpil – zarówno te „klasyczne”, jak i nowoczesne - od Achaszwerosz szpil z 1848 roku po Purim szpil Icyka Mangera i tę niedawno skomponowaną przez zmarłą pół roku temu Chanę Młotek.

  Tym razem – z niespodzianką muzyczną!

  Prowadzenie: Bella Szwarcman-Czarnota, eseistka, tłumaczka, redaktorka „Midrasza”, autorka książek: „Mocą przepasały swe biodra”, „Cenniejsze niż perły”, „Znalazłam wczorajszy dzień”.  Spotkania z literaturą jidysz to cykl spotkań z wybranymi tekstami literatury jidysz. Będziemy mówić o ich autorach, ale też o epoce i okolicznościach, w jakich teksty powstały. Spróbujemy znaleźć najważniejsze wątki i idee, kluczowe dla zrozumienia zamysłu pisarzy. Terminy kolejnych spotkań: 11 maja oraz 08 czerwca br., godz. 11.00


  Spotkania w ramach projektu "Świat literatury żydowskiej" współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  06.04.2014 godzina 10.30
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Warsztaty dla dzieci w wieku lat 3-8

  Zapraszamy na warsztaty dla dzieci pt.: "Impresje i dialog kultur, czyli jak malował pan Chagall"

  W obrazach Marca Chagalla zaklętych jest wiele niesamowitych postaci. Niektóre z nich nawiązują do żydowskich baśni i legend, uniwersalnych symboli, mitologii, inne to wytwory wyobraźni artysty. Spróbujemy wspólnie z dziećmi odnaleźć te postaci, zastanowić się kim są, dokąd zmierzają, gdzie pasują. Czy o czymś opowiadają? Dzieci wczują się w role artystów. Wychodząc od wspólnie opowiadanej baśni, każdy stworzy swój własny, niepowtarzalny obraz.


  Kolejne zajęcia:

  13 kwietnia: Purimowe specjały
  11 maja: Mała demokracja
  8 czerwca: Książki starego rabina

  Prowadzenie: Anna Pietruszka-Dróżdż i Patrycja Dołowy z Fundacji MaMa

  Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

  Warsztaty współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji

  30.03.2014 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Uwaga!
  Projekcja filmu Hava Nagila planowana na 12 marca 2014 roku została odwołana! Informację o nowym terminie projekcji znajdą Państwo na naszej stronie oraz na profilu Facebook.

  12.03.2014 godzina 17.30
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Trwają zapisy na Żydowski Uniwersytet Otwarty!!!

  Jeszcze do końca lutego trwaj zapisy na Żydowski Uniwersytet Otwarty.

  Chcesz dowiedzieć się interesujących rzeczy?
  Poznać nowych ludzi?
  Obejrzeć dobre filmy i wziąć udział w ciekawych spotkaniach?

  Dołącz do grona naszych studentów. W tym semestrze zajęcia poświęcone będą tematowi "Żydzi a popkultura".
  Więcej informacji oraz formularze zgłoszeniowe tutaj

  01.02.2014
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Lilit, Azazel i dybuki
  Zapraszamy na warsztaty dla dzieci w wieku lat 3-8   Dlaczego przesądni Żydzi wiążą dzieciom na rękach czerwone niteczki? Przed czyim złym okiem chronią amulety? Dlaczego niektórzy omijają cienie drzew i nigdy nie przejdą pod drabiną? Duchy, demony, dybuki, upadłe anioły są bardzo istotną częścią żydowskiego folkloru. Pojawiły się w wielu opowieściach i baśniach i pojawiają do dziś. Wiele z dzisiejszych przesądów ma swoje źródło właśnie w żydowskiej kulturze ludowej. Wspólnie z dziećmi używając różnych materiałów stworzymy kolorowe maski i stroje demonów. Przydadzą się na karnawałowy bal.
  Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, dzieci należy zapisywaćpisząc na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
     
  Prowadzenie: Anna Pietruszka-Dróżdż i Patrycja Dołowy (Fundacja MaMa)
  Warsztaty współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
   

  19.01.2014 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Sprawy Literackie
  Spotkania z literaturą jidysz
  Bóg poetek tworzących w jidysz: Kadii Mołodowskiej, Malki Heifetz-Tussman, Rejzl Żychlińskiej, Anny Margolin, Celii Dropkin Kobiety żydowskie od dawna tworzyły poezję o charakterze religijnym – ich życie było ograniczone do spraw domowych, co nie oznacza, że nie miały życia duchowego ani religijnego. Poprzez modlitwy dodawały wzniosłości codziennym obowiązkom, wyrażały emocje, marzyły o lepszej przyszłości dla rodziny i dla siebie. Zmaganie się, spieranie się z Bogiem przyszło później, wraz z emancypacją. Dla współczesnych poetek Bóg bywa ojcem – już to karzącym, już to kochającym. Malka Heifetz-Tussman nazywa Go „tateniu ziser” (słodkim, kochanym tatusiem) Boża obecność – Szechina – otacza opiekuńczymi skrzydłami, podąża wszędzie tam, gdzie się ją przywołuje. Często Bóg pozostaje już tylko figurą retoryczną, znakiem łączącym poetkę z dzieciństwem. Osobny rozdział stanowią wiersze powstałe po Zagładzie, gdy okazuje się, że tylko poezja może wyrazić ból, gniew, poczucie straty i winy.   Prowadzenie: Bella Szwarcman-Czarnota

  19.01.2014 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Otwarcie wystawy Migrujące ulice Muranowa
  Fundacja Shalom, Centrum Kultury Jidysz i Stacja Muranów zapraszają na na otwarcie wystawy kończącą cykl warsztatów fotograficznych Migrujące ulice Muranowa, które odbędzie się w Stacji Muranów przy ul. Andersa 13

  Przez kilka miesięcy uczestnicy, których zainteresowała skomplikowana i wielowarstwowa historia tej dzielnicy, pracowali pod okiem fotografa i antropologa kultury Tomasza Szerszenia. W swojej pracy skoncentrowali się na ulicy Nalewki – jednej z najsłynniejszych ulic dawnej Dzielnicy Północnej, stanowiącej przed wojną rodzaj „wrót” do tej części miasta. Dziś nie tylko nie istnieje ona już w swym dawnym kształcie, ale również, co znaczące, nazwę tę nosi króciutka uliczka zlokalizowana w zupełnie innym niż historycznie miejscu Muranowa. To zapewne najbardziej charakterystyczny przykład „migrującej ulicy Muranowa”. Wystawa zbudowana jest właśnie wokół Nalewek i ich symbolicznych i topograficznych przemieszczeń – szczątkowych śladów po nich oraz ich „życia po życiu”. Twórców interesowały znaki i narracje, które mają dziś związek z dawnymi i aktualnymi Nalewkami. Przede wszystkim jednak, starali się odnaleźć to, czego nie widać gołym okiem: miejsce symbolicznego przecięcia się przeszłości z teraźniejszością: dzisiejszego Muranowa i nieistniejących Nalewek. Wystawa – efekt wspólnej pracy – składa się z serii fotografii, a także z dokumentacji działania w przestrzeni, które stanowiło jeden z elementów warsztatów i było próbą zrozumienia skomplikowanej i wielowarstwowej topografii muranowskich migrujących ulic. Warsztaty zrealizowane w ramach projektu Muranowskie Tropy współfinansowanego przez m.st. Warszawa-Dzielnicę Śródmieście.

  19.12.2013 godzina 20.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  „krytyczny archiwista śladów”
  CKJ i Fundacja Shalom zapraszają na apotkanie z Wojciechem Wilczykiem.


  Wojciech Wilczyki to artysta od lat oddanym idei rejestrowania śladów traumatycznej przeszłości i współczesnych losów resztek świata, którego „nie ma”. Świata tego nie widać, kiedy patrzy się powierzchownie, okiem nieczułym i niewrażliwym na prześwitujące i niepokojące znaki. Wilczyk to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych twórców swojego pokolenia i najostrzejszych krytyków współczesności. Autor nie tylko fotografii, ale także zaangażowanych tekstów o fotografii i debacie publicznej w Polsce, które publikuje m.in. na http://hiperrealizm.blogspot.com/.

  Podczas spotkania będziemy rozmawiać o twórczości artysty, m.in. o projektach Niewinne oko nie istnieje oraz Inne miasto.

  Prowadzenie dr Katarzyna Bojarska, IBL, PAN
  Wstęp wolny
  Spotkanie w ramach projektu Czytanie literatury żydowskiej współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


  19.12.2013 godzina 18.30
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Przy świecach
  Fundacja Shalom i Centrum Kultury Jidysz
  zapraszają na
  warsztaty dla dzieci w wieku lat 3-8
  W chanukowy wieczór wszystko jest możliwe. I czary i magia i bajkowe stworzenia, które pomagają dobrym bohaterom na ich drodze. Bo Chanuka to szczególne święto i szczególny czas. Dorośli zapalają wtedy świece i rozmyślają nad ważnymi sprawami, robią porządki, zamykają stare sprawy i witają nowe. A dzieci mogą zanurzyć się w baśniowe światy. Na przykład z „Opowieściami chanukowymi” Icchoka Baszewisa Singera. „Opowieści chanukowe” staną się dla nas punktem wyjścia do wspólnej zabawy, w czasie której razem z dziećmi stworzymy baaardzo długą baśń. Długą na kilka metrów. Przydadzą nam się do tego magiczne obrazki z wosku i litery formowane ze świątecznego ciasta. Co trzeba zrobić? Zapisać dzieci pisząc na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona Prowadzenie: Anna Pietruszka-Dróżdż i Patrycja Dołowy z Fundacji MaMa Warsztaty w ramach projektu Czytanie literatury żydowskiej współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


  15.12.2013 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  O pogromach, czyli warsztaty czytania literatury jidysz z Bellą Szwarcman-Czarnotą.

  Literatura żydowska poświęcona zagładom, pogromom i katastrofom ma bogatą i długą tradycję sięgającą Trenów Jeremiaszowych. Literatura jidyszowa także – choć znacznie krótszą. Nie były to obrazy męczeństwa konkretnych, poszczególnych ofiar, lecz zagłady społeczności. Wiek XX przyniósł istotną zmianę – pogrom zaczęto opisywać poprzez śmierć poszczególnych osób. Podczas spotkania zatrzymamy się na wybranych literackich świadectwach dotyczących pogromu 1919 w Wilnie, dokonanego przez polskie wojsko – Lejba Jaffego i Sz. An-skiego. Na kolejnym miejscu znajdą się fragmenty Kroniki umarłego miasta Racheli (Rochl) Fajgnberg, dotyczące dokonanej przez Ukraińców masakry miasteczka Dubowa, w tym morderstwa popełnionego na  rabinie Berdyczewskim i jego rodzinie.

  Wstęp wolny
  Warsztaty w ramach projektu Czytanie literatury żydowskiej współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  15.12.2013 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  וואַרשע - אַ טאָגבוך
  Warsze. A tog buch

  Zapraszamy na spotkanie z Iradem Ben Isaakiem, izraelskim jidyszystą i blogerem. Ben Isaak, w ramach programu rezydencji artystycznych Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej spędził ostatnie dwa tygodnie jako rezydent Domu Kereta przy ulicy Chłodnej na Woli. W czasie jego pobytu w Domu Kereta powstawał ilustrowany pamiętnik dokumentujący jego warszawskie doświadczenia, wrażenia i autobiograficzne refleksje. Ten niecodzienny dziennik został napisany w jidysz, języku, w którym rozbrzmiewały niegdyś ulice żydowskiej Warszawy. Pisząc w języku swoich dziadków, Ben Isaak chce symbolicznie odzyskać Warszawę dla twórczości w jidysz i wypełnić powstałą po Zagładzie pustkę. W czasie spotkania Irad Ben Isaak opowie o swojej eksperymentalnej pracy nad dziennikiem, przeczyta jego fragmenty w jidysz i zaprezentuje wybrane ilustracje.
  Spotkanie po angielsku z tłumaczeniem na język polski.  Program Rezydencyjny | Dom Kereta
  Dofinansowano ze środków miasta stołecznego Warszawy
  Wsparcie:
  Instytut Adama Mickiewicza
  Organizator: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej
  Partnerzy: Centrum Kultury Jidysz, Instytut Polski w Tel-Awiwie,
  Biuro Wystaw, LHI,
  White&Case, Kostrzewa PR, NOTES.NA.6.TYGODNI

  11.12.2013 godzina 20.30
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Potyczki z (post)pamięcią - spotkanie z Anną Baumgart
  W grudniu zapraszamy na cykl spotkań prowadzonych przez dr Katarzynę Bojarską. Rozmawiać będziemy o sztuce po Zagładzie - o tym jak o niej mówić, jak do niej nawiązywać, jak pamiętać.

  Już w najbliższy poniedziałek gościem Katarzyny Bojarskiej będzie artystka sztuk wizualnych Anna Baumgart, z którą wspólnie porozmawiają o pamięci i (post)pamięci w sztuce.

  Kolejne spotkania z Krystyną Piotrowską (16 grudnia) oraz z Wojciechem Wilczykiem (19 grudnia).  Wstęp wolny

  Spotkanie współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji

  09.12.2013 godzina 18.30
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Świętuj z nami Chanukę!
  Teatr Żydowski – Centrum Kultury Jidysz  w Warszawie i Fundacja Shalom zapraszają dzieci i rodziców do wspólnego świętowania tegorocznej Chanuki. Przez osiem dni, od 28 listopada do 5 grudnia, najmłodsi będą mogli wziąć udział w chanukowych warsztatach, zapoznać się z żydowskimi legendami dotyczącymi tego święta, zwiedzać TŻ, który specjalnie na tę okazję przemieni się w bajkowe królestwo i wysłuchać koncertu w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego. Każdy dzień będzie obfitował w niezwykłe atrakcje, które sprawią, że maluchy nie tylko będą miały okazje rozwijać swoje talenty i wyobraźnię, ale także będą mogły uczyć się tolerancji i szacunku dla innych tradycji i kultur. Zapraszamy do wspólnego świętowania!
  SZCZEGÓŁOWY PROGRAM OBCHODÓW FESTIWALU ŚWIATEŁ /
  CHANUKA DLA DZIECI / 28 LISTOPADA – 5 GRUDNIA 2013


  DZIEŃ PIERWSZY
  28 listopada, czwartek, godz. 11.00, Mała scena – Mamele, Teatr Żydowski, Pl. Grzybowski 12/16

  Warsztaty zamknięte

  Warsztaty manualne dla dzieci
  – na warsztatach dzieci dowiedzą się jak wygląda drejdel, dzbanuszki na oliwę i małe machabeusze oraz samodzielnie je ulepią z gliny samoutwardzalnej.

  Prowadzenie: Hanna Kossowska/Etel Szyc

  DZIEŃ DRUGI
  29 listopada, piątek, godz. 12.00, Mała scena – Mamele, Teatr Żydowski, Pl. Grzybowski 12/1


  Warsztaty otwarte -
  dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat, max 30 osób, zapisy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

  Menora i cud
  - Chanukę obchodzi się na pamiątkę wydarzeń, kiedy to zwolennicy hellenizmu, chcący doprowadzić do wyeliminowania obrzędów żydowskich,  próbowali zniszczyć cale zapasy rytualnie czystej i zdatnej do palenia w menorze oliwy. Została tylko jedna butelka, zawierająca akurat tyle oliwy ile było potrzebne do podtrzymania płomienia w menorze przez jeden dzień. A potrzeba było ośmiu dni na przygotowanie nowej oliwy. I wtedy zdarzył się cud.  Żydzi rozpalili menorę resztkami oliwy, a ta paliła się bezustannie przez osiem dni. Dlatego Chanukę świętuje się przez pełne osiem dni, zapalając świece każdego dnia.  Podczas warsztatu zastanowimy się z dziećmi nad znaczeniem opowieści i symboli w czasie świąt w ogóle, a zwłaszcza tego święta. Porozmawiamy między innymi o najstarszym symbolu narodu żydowskiego jakim jest Menora - siedmioramienny świecznik i czym różni się on od świecznika ośmioramiennego czyli Menory Chanukowej. Dzieci z różnych materiałów (gipsu, listewek z folii aluminiowej, piankowej modeliny, papieru oraz świeczek) zrobią Chanukową Menorę.

  Prowadzenie: Patrycja Dołowy i Anna Pietruszka-Drożdż, Fundacja Mama

  DZIEŃ TRZECI
  30 listopada, sobota, godz. 11.00, Mała scena – Mamele, Teatr Żydowski, Pl. Grzybowski 12/16

  Warsztaty zamknięte
  Warsztaty manualne dla dzieci - kolorowe witraże – dzieci otrzymają przygotowane wcześniej szablony witraży, które będą mogły udekorować wg swojej inwencji twórczej i wyobraźni.

  Prowadzenie: Hanna Kossowska/Etel Szyc

  DZIEŃ CZWARTY
  1 grudnia, niedziela, godz.11.00, Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15
  Warsztaty otwarte – dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat, max 30 osób, zapisy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Warsztaty dla dzieci  -  malowanie kartek świątecznych – kartki będą nawiązywać do święta Chanuka motywami chanukowymi, dodatkowo zabawa z plasteliną – lepienie zwierzątek oraz chanukiji.

  Prowadzenie: Hanna Kossowska/Etel Szyc
  Projekt współfinansowany przez Ministra Administracji i Cyfryzacji.

  DZIEŃ PIĄTY
  2 grudnia, poniedziałek, godz. 11:00, Mała scena – Mamele, Teatr Żydowski, Pl. Grzybowski 12/16


  Warsztaty zamknięte


  Co to są latkesy i sufgania? Czyli najbardziej popularne dania Chanukowe.
  Placki ziemniaczane (latkes)  są z pewnością najbardziej tradycyjnym daniem chanukowym, ale dzieci wolą sufganija - pączki nadziewane konfiturami, dżemem lub marmoladą i posypane cukrem pudrem. Zarówno placki ziemniaczane jak i pączki smaży się na oleju, bo cud chanukowy dotyczył właśnie oleju, którego wystarczyło na osiem dni, mimo że jego ilość była wystarczająca zaledwie na jeden dzień. Na warsztacie skupimy się na potrawach chanukowych oraz ich przygotowaniu. Dzieci wśród wielu potraw będą wybierały te chanukowe. Potem wspólnie przygotujemy kilka prostych chanukowych przysmaków.

  Prowadzenie: Patrycja Dołowy i Anna Pietruszka-Drożdż, Fundacja Mama

  2 grudnia, poniedziałek, godz. 19:00, Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15
  Impreza otwarta - po potwierdzeniu obecności pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Warsztaty teatralne – pokaz spektaklu „Józef i jego bracia” w wykonaniu grupy dr Jacoba Weitznera (Kobiego) autora scenariusza i reżysera spektaklu. Tekst jest luźnym rozwinięciem wątku biblijnego, nawiązuje do ludowych Purimspiel. Grany będzie w języku polskim i jidysz.

  Projekt współfinansowany przez Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  Koncert chanukowy w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego.

  DZIEŃ SZÓSTY
  3 grudnia, wtorek, godz. 11.00, Mała scena – Mamele, Teatr Żydowski, Pl. Grzybowski 12/16

  Warsztaty otwarte – dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat, max 30 osób, zapisy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

  Święto świateł -
  Chanuka zwana jest inaczej Świętem świateł na pamiątkę wydarzeń, które miały miejsce ponad 2 tysiące lat temu. To wtedy zdarzył się cud i mimo, że oliwy mogło wystarczyć tylko na jeden dzień, udało się utrzymać światło przez pełne 8 dni. Celem warsztatów jest zapamiętanie Chanuki jako święta związanego ze światłem. W trakcie warsztatów za pomocą świateł,  ruchu, kolorowych pleksi i starych filmów fotograficznych ułożymy historie pisane światłem. Będzie to teatr cieni i świateł, który od początku do końca pod okiem animatorek stworzą dzieci. Światła dają niesamowite możliwości wizualne, a w połączeniu z ruchem sceniczne i filmowe. Wspólnie z dziećmi zastanowimy się też, czy twory ze świateł mogą być trwałe, czy potrafimy je utrwalić? Efektem naszych działań będzie wspólnie stworzony pokaz ze świateł na scenie Teatru Żydowskiego.

  Prowadzenie: Patrycja Dołowy i Anna Pietruszka-Drożdż, Fundacja Mama

  DZIEŃ SIÓDMY
  4 grudnia, środa, godz. 11.00, Mała scena – Mamele, Teatr Żydowski, Pl. Grzybowski 12/16
  Warsztaty otwarte – dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat, max 20 osób, zapisy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Zimowe święta - jak wyglądają zimowe święta w różnych kulturach? Chanuka, Boże Narodzenie, Muharaam, Chiński Nowy Rok, święto Tet? Na warsztatach dzieci w sposób interaktywny poznają różne święta, pobawią się w świąteczne zabawy i przygotują świąteczne przyjęcia i podarunki. Prowadzenie: Patrycja Dołowy i Anna Pietruszka-Drożdż, Fundacja Mama

  DZIEŃ ÓSMY
  5 grudnia, czwartek, godz. 11.00, Mała scena – Mamele, Teatr Żydowski, Pl. Grzybowski 12/16

  Warsztaty zamknięte – dla dzieci z Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

  Warsztaty dla dzieci - chanukowa opowieść
  – dzieci nauczą się piosenek związanych ze świętem Chanuka, wykonają świeczki z plastrów wosku. Wysłuchają również opowieści o symbolach żydowskich, które będą również mogły dotknąć – wykonane zostaną specjalnie na tę okazję makiety trójwymiarowe.

  Prowadzenie: Hanna Kossowska/Etel Szyc

  28.11.2013
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Muranowski Dyskusyjny Klub Literacki
  Kolejne, przedostatnie już, spotkanie MKDL poświęcone będzie publikacji „Moje Nalewki” autorstwa Bernarda Singera (Regnisa) - jednego z najwybitniejszych dziennikarzy okresu międzywojennego, autora ciętych felietonów politycznych. Książka, której fragmenty będziemy czytać, w całości opowiada o dzielnicy północnej. Singer pokazuje czytelnikowi Muranów z przełomu wieków XIX i XX - świat, którego nie ma i do którego dostęp możliwy jest tylko dzięki tego rodzaju wspomnieniom. Prowadzenie: Agnieszka Witkowska-Krych – kulturoznawczyni, hebraistka, edukatorka oraz pracowniczka Ośrodka Dokumentacji i Badań Korczakianum.   Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. By otrzymać fragmenty tekstów należy napisać na: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Spotkania realizowane w ramach projektu "Muranowskie Tropy" współfinansowanego przez m.st. Warszawa-Dzielnica Śródmieście
  26.11.2013 godzina 18.30
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Warszawa oczami Singera - spacer
  Warszawę poznawać można na różne sposoby. Tym razem damy się poprowadzić samemu autorowi sięgając do jego literatury, wspomnień, przeprowadzonych z nim wywiadów. Zajrzymy do Warszawy z opowieści autobiograficznych i fikcyjnych, a czytając je zastanowimy się nad tym, czy stolica nadal tak tętni życiem, jak w czasach, gdy odwiedzał ją Jasza Mazur – sztukmistrz z Lublina? Jak w ciągu stu lat zmienił się układ ulic, którymi przechadzał się młody Singer, a także bohaterowie jego powieści? Jak w początkach XX wieku wyglądał Ogród Saski, kim byli jego bywalcy i gdzie mieściło się handlowe serce miasta?

  Spacerując popatrzymy na Warszawę oczami małego Icchoka, a także stworzonych przez dorosłego już Icchoka postaci.

  Prowadzenie: Grzegorz Sochal - student ostatniego roku geografii na UW, "świeżo upieczony" przewodnik po Warszawie, wolontariusz podczas X edycji Festiwalu Singera. Udział w tym wydarzeniu zainspirował go do bliższego przyjrzenia się Warszawie tamtych lat, a także osobie samego patrona festiwalu i jego twórczości. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, zapisy na: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.   Spacer w ramach projektu Czytanie literatury żydowskiej współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  24.11.2013 godzina 13.00
  Wiecej...
Wrzesień 2014
 po  wt  śr  cz  pi  so  ni 
01020304050607
0809
     
        Sierpien  Pazdziernik
ogl1
 
 
ogl1 ogl1

Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom
ul. Andersa 15, 00-159 Warszawa
tel. 22 620 47 33, 409 91 00
jidysz@shalom.org.pl | www.jidyszland.pl

Fundacja Shalom
Plac Grzybowski 12/16, 00-104 Warszawa
Tel. 22 620 30 36/37/38,
Fax. 22 620 05 59 shalom@shalom.org.pl
www.shalomorg.pl | www.festiwalsingera.pl