Warszawa Singera
Kadysz dla nieobecnych
Fundacja Shalom
Jidyszland (stara wersja)

Polish (Poland)English (United Kingdom)


Aktualności

 • Wydarzenia
  „Purimowe specjały” - warsztaty dla dzieci 3-8 lat
  W tym roku znów zapraszamy dzieci na ucztę purimową. Przygotujemy ją wspólnie, a w menu: sałatka z brokułów z oliwkami, do niej maca. No i oczywiście pewne USZY.
  Takie i inne specjały staną się pretekstem do opowieści, które odkryją dla nas zatajane historie i dziwne zbiegi okoliczności.
  Prowadzenie: Anna Pietruszka-Dróżdż i Patrycja Dołowy z Fundacji MaMa
  Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15, Warszawa
  Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod adresem: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
  Warsztaty współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji


  14.03.2015 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Warsztaty piosenki jidysz z Teresą Wrońską
  Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się kulturą jidysz na dwie godziny wspólnego śpiewania połączonego z fascynującymi opowieściami Teresy Wrońskiej o tradycji i kulturze żydowskiej.

  Uwaga: znajomość języka jidysz nie jest konieczna, teksty są przygotowywane w transkrypcji, a ich treść wyjaśni Prowadząca.
  Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15, Warszawa

  Wstęp wolny.
  Projekt współfinansowany przez Ministra Administracji i Cyfryzacji

  14.03.2015 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Sprawy Literackie
  Dyskusyjny Klub Książki Żydowskiej w CKJ
  Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Żydowskiej!

  Tym razem rozmawiać będziemy o powieści "Płacząca Zuzanna" Alony Kimchi (przeł. Leszek Kwiatkowski, wyd. W.A.B.).

  Dla kogo przeznaczony jest DKKŻ? Dla każdego!

  Wystarczy tylko przeczytać wybraną przez nas książkę, a potem przyjść do CKJ i podyskutować o niej w miłej atmosferze naszej centrumowej kuchni. Można zabrać ze sobą coś do jedzenia lub picia, ale - ma się rozumieć - nie trzeba.
  Potwierdzenie obecności: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it


  06.03.2015 godzina 18.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Spotkanie z Jakubem Gutermanem
  Zapraszamy na spotkanie z panem Jakubem Gutermanem, malarzem, tłumaczem, przewodnikiem.
  Urodził się w 1935 r. w Warszawie, dorastał Płocku, po wybuchu II wojny światowej trafił do tamtejszego getta. Jego ojciec, Symcha Guterman, opisał na cienkich pasmach papieru warunki życia w płockim gettcie. Zwijał je następnie w rolki i zakopywał w butelkach. Włożone do butelek notatki zakopał w piwnicy. Choć Symcha Guterman zginął w Powstaniu Warszawskim, jego zapiski udało się po 40 latach odnaleźć. W roku 2004 wydane zostały po polsku pt. „Kartki z pożogi”.
  Pan Jakub opowie o swoich wojennych losach, o niezwykłej książce swego ojca i jej ocaleniu, o swoim pobycie w powojennym sierocińcu żydowskim w Zakopanem, o życiu w kibucu i o swojej aktywności w Izraelu. Z chęcią również odpowie na Państwa pytania.

  03.03.2015 godzina 13.30
  Wiecej...
 • Sprawy Literackie
  spotkanie wokół książki Małgorzaty Büthner-Zawadzkiej "Warszawa w oczach pisarek"
  Centrum Kultury Jidysz zaprasza na spotkanie wokół książki Małgorzaty Büthner-Zawadzkiej "Warszawa w oczach pisarek. Obraz i doświadczenie miasta w polskiej prozie kobiecej 1864-1939" (2014, wyd. IBL PAN).
  Udział wezmą: dr Małgorzata Büthner-Zawadzka, Agnieszka Witkowska-Krych
  Prowadzenie: Justyna Czechowska

  Porozmawiamy o tym, jak pisarki postrzegały Warszawę w okresie pomiędzy powstaniem styczniowym a wybuchem drugiej wojny światowej. Co powiedziały nam o doświadczeniach ówczesnych mieszkanek miasta? Zajrzymy na dawny Muranów Poli Gojawiczyńskiej i jej Dziewcząt z Nowolipek. Zastanowimy się, jak prezentowana była w literaturze Dzielnica Nalewkowska. Przyjrzymy się opisom żydowskich mieszkańców i mieszkanek stolicy, pióra m.in. Wandy Melcer i Marii Kuncewiczowej. W jaki sposób proza ukazywała codzienność kobiet polskich i żydowskich, ich borykanie się z dyskryminacją, uwięzienie w tradycyjnych rolach, procesy emancypacji?

  Wstęp wolny!

  Wydarzenie współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji  02.03.2015 godzina 18.30
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Spotkanie z Marianem Lichtmanem
  Marian Lichtman był gościem Fundacji Shalom podczas ubiegłorocznej Festiwalu Warszawa Singera. Już wkrótce będzie kolejna okazja do spotkania z tym niezwykle ciekawym człowiekiem ze świata muzycznego – współtwórcą legendarnej polskiej grupy Trubadurzy, muzykiem, kompozytorem, wokalistą i producentem muzycznym.

  Rozmowę poprowadzi Lech Nowicki – dziennikarz telewizyjny i radiowy, od ponad dwudziestu lat związany z TVP Polonią, autor programów artystycznych, pomysłodawca i realizator wielu widowisk i festiwali.

  Ponieważ wydarzenie to jest dedykowane przede wszystkim słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku, liczba miejsc jest bardzo ograniczona. Prosimy więc o wcześniejsze przesyłanie zgłoszeń na adres: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it .

  Marian Lichtman urodził się w 1947 r. w Łodzi i już od dzieciństwa zdobywał nagrody na festiwalach muzycznych, m.in. w Sopocie i Szczecinie. Choć jest absolwentem kopenhaskiej szkoły jazzu, jako muzyk jest bardzo wszechstronny i otwarty na różne gatunki: od popu przez rock, funky, jazz i hip-hop, na nowoczesnych brzmieniach muzycznych kończąc. Zaczynał od polskich Trubadurów; występował w składzie skandynawskiej supergrupy Mosala Dosa, u boku Randy'ego Castillo i Marilyn Mazur. Współpracował też z zespołami Laid Back, z którym uczestniczył w nagrywaniu światowego hitu, piosenki „Sunshine Reggae”, oraz Red Squares, z którym nagrywał utwory w studiu legendarnego zespołu ABBA. W Danii otworzył także klub muzyczny Roxana, w którym odbywało się wiele koncertów. Od 2005 roku koncertuje i nagrywa w Polsce, wciąż dzieli swoje życie między ojczyznę a Danię, która jest dla niego drugim domem. Aktywnie realizuje różnorodne projekty we współpracy z innymi muzykami. Jednym z owoców takiej współpracy jest wyjątkowa płyta „Traces In The Sand”, na której znalazły się m.in. uwspółcześniona wersja piosenki „Znamy Się tylko z widzenia”, a także nowe utwory, takie jak „Moje lato” i „Szał pod sufitem”. Podczas swojej wieloletniej kariery muzycznej skomponował 250 piosenek i muzykę do 3 filmów. Ma na koncie 5 złotych płyt, 2 platynowe i wiele innych nagród muzycznych.  24.02.2015 godzina 14.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Najfajniejsza wystawa w Warszawie! Warsztaty dla dzieci 3-8 lat
  Zapraszamy na kolejne warsztaty dla dzieci prowadzone przez Annę Pietruszkę-Dróżdż i Patrycję Dołowy z Fundacji MaMa!

  Tym razem w trakcie warsztatu skupimy się na procesie tworzenia wystawy, wykonamy prace, oraz przygotujemy własną ekspozycję. Oprócz roli twórcy, każdy będzie mógł wcielić się także w inną rolę: projektanta, architekta, kuratora, montażysty czy krytyka sztuki.
  Uwaga! Na wystawie możemy pokazać również już gotowe prace plastyczne: malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne, rysunki, wyklejanki. Jeśli chcecie, zabierzcie je ze sobą z domu! Prace powinny dotyczyć tematyki wielokulturowej Warszawy, kultury i języka jidysz, kultury żydowskiej, świąt w różnych kulturach, osiedla Muranów, baśni I.B. Singera. Przynieście to, co chcielibyście pokazać innym - na koniec warsztatu odbędzie się wernisaż, na który zaprosimy rodziców!

  Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod adresem: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
  Warsztaty współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji

  22.02.2015 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Spotkanie wokół książki Pawła Maciejki „Wieloplemienny tłum. Jakub Frank i ruch frankistowski”
  Centrum Kultury Jidysz i Wydawnictwo w podwórku zapraszają serdecznie na spotkanie poświęcone książce "Wieloplemienny tłum. Jakub Frank i ruch frankistowski (1755—1816)" (2015, wyd. w Podwórku).

  Udział wezmą:

  Paweł Maciejko - autor książki "Wieloplemienny tłum", badacz historii Żydów i kabały, wykładowca akademicki

  Konstanty Gebert - dziennikarz, publicysta i tłumacz

  Prowadzenie: Adam Lipszyc - filozof, tłumacz

  Wstęp wolny.

  Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki w promocyjnej cenie!

  Wydarzenie współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji


  19.02.2015 godzina 19.30
  Wiecej...
 • Kursy
  Rozpoczęcie letniego semestru Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego
  Trwają zapisy na letni semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego, który tym razem poświęcimy tematowi "Rzeczy żydowskie".
  Pierwsze zajęcia obędą się 18 lutego o godzinie 17.30, a formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod
  linkiem.


  18.02.2015 godzina 17.30
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Warsztaty piosenki z Teresą Wrońską
  Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się kulturą jidysz na dwie godziny wspólnego śpiewania połączonego z fascynującymi opowieściami Teresy Wrońskiej o tradycji i kulturze żydowskiej.
  Uwaga: znajomość języka jidysz nie jest konieczna, teksty są przygotowywane w transkrypcji, a ich treść wyjaśni Prowadząca.
  Wstęp wolny.
  Projekt współfinansowany przez Ministra Administracji i Cyfryzacji  07.02.2015 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Dyskusyjny Klub Książki Żydowskiej
  Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Żydowskiej!

  Tym razem dyskutować będziemy o opowiadaniach Amosa Oza zebranych w książce „Wzgórze Złej Rady” (tł. Agnieszka Jawor-Polak). Chętni mogą też zajrzeć do autobiograficznej powieści pisarza „Opowieść o miłości i mroku”.

  Dla kogo przeznaczony jest DKKŻ? Dla każdego!

  Wystarczy tylko przeczytać wybraną przez nas książkę, a potem przyjść do CKJ i podyskutować o niej w miłej atmosferze naszej centrumowej kuchni :) Można zabrać ze sobą coś do jedzenia lub picia, ale - ma się rozumieć - nie trzeba.

  Potwierdzenie obecności: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

  30.01.2015 godzina 18.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Lektorat języka hebrajskiego
  UWAGA! Zakończyliśmy nabór na lektorat języka hebrajskiego.
  Chciałeś nauczyć się hebrajskiego, ale brakowało Ci motywacji?

  A może znasz już jidysz, ale wciąż kłopoty sprawiają Ci hebraizmy?

  Przyjdź uczyć się hebrajskiego do Centrum Kultury Jidysz!

  Ogłaszamy nabór do grupy początkującej, zajęcia prowadzi doświadczona lektorka i tłumaczka
  mgr Regina Gromacka
  .

  Zajęcia będą odbywały się w środy, w godzinach 17.00-18.15, początek: 18 lutego 2015 r.

  Opłata semestralna: 200 zł (normalna), 150 zł (ulgowa, obowiązuje studentów, seniorów, słuchaczy ŻUO, UTW oraz uczestników lektoratów jidysz)

  Liczba miejsc ograniczona. Wypełnione formularze należy przesyłać na: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it


  Lektorat współfinansowany przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
  Załączniki:Formularz zgłoszeniowyHebr2015
  26.01.2015 godzina 17.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Słowa mają kolory - warsztaty dla dzieci w wieku lat 3-8
  Zapraszamy na pierwsze w tym roku warsztaty dla dzieci!
  W różnych językach ludzie używają różnych słów, a czasem zapisują je innymi alfabetami. Ale czy wiecie, że słowa i litery mogą mieć też różne kolory? Jak zamkniemy oczy, to możemy je zobaczyć. Jakie kolory mają słowa w języku jidysz, a jakie polskie słowa? Popracujemy z alfabetami i wyobraźnią. Wspólnie z dziećmi stworzymy literowe kolorowe stwory z kolorowego papieru, masy papierowej i gliny. Prowadzenie: Ania Pietruszko-Dróżdż i Patrycja Dołowy (z Fundacji MaMa)     Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia należny przesyłać na adres: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it Warsztaty współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji

  11.01.2015 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Warsztaty piosenki jidysz
  Witamy w Nowym Roku! Już w najbliższą sobotę zapraszamy na warsztaty piosenki, które poprowadzi Teresa Wrońska.


  Warsztaty współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji

  10.01.2015 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Spotkania z literaturą jidysz - Chanuka

  Zapraszamy na kolejne a zarazem ostatnie w tym roku spotkania z literatura jidysz.

  Chanuka - jak żadne święto żydowskie - ma charakter świecki i religijny zarazem. Mamy cud chanukowy i mamy  aspekt narodowy, tożsamościowy.

  O obu tych aspektach w literaturze jidysz będziemy mówić na przykładzie Szolema Alejchema, Icchoka Lejbusza Pereca, a także opowieści o Herszlu z Ostropola.
  Przed zajęciami można (ale nieobowiązkowo) przeczytać opowiadanie Pereca "Cud chanukowy" zamieszczone w zbiorku "Opowieści chasydzkie i ludowe".

  Prowadzenie: Bella Szwarcman-Czarnota

  Spotkanie w ramach projektu "Świat literatury żydowskiej" współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


  14.12.2014 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Warsztaty piosenki w jidysz


  Już w najbliższą sobotę odbędą się kolejne warsztaty piosenki jidysz z Teresą Wrońską, serdecznie zapraszamy!

  Warsztaty współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji


  13.12.2014 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  O Księgach Jakubowych - spotkanie z Olgą Tokarczuk

  Już w najbliższy wtorek w Centrum Kultury Jidysz będziemy mieli szansę porozmawiać o "Księgach Jakubowych" z autorką powieści Olgą Tokarczuk. Zapraszamy!
  Prowadzenie: Justyna Czechowska i Bartłomiej Błesznowski

  O Księgach Jakubowych
  Rok 1752. Do Rohatyna na Podolu przybywają kasztelanowa Katarzyna Kossakowska i towarzysząca jej poetka Elżbieta Drużbacka. Jednym z gości na powitalnej kolacji jest miejscowy proboszcz Benedykt Chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii. Ksiądz i poetka, osoby rozmiłowane w księgach, szybko znajdują wspólny język – rozpoczynają rozmowę, którą później kontynuować będą  w listach. Nieco później, także na Podolu, pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd - Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci — Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem,  wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam. Księgi Jakubowe to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.   Spotkanie współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji

  09.12.2014 godzina 18.30
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Zimowe święta - warsztaty dla dzieci w wieku lat 3-8


  Jak wyglądają zimowe święta w różnych kulturach? Chanuka, Boże Narodzenie, Muharaam, Chiński Nowy Rok...
  Na warsztatach dzieci poznają różne święta, pobawią się w towarzyszące im zabawy i przygotują świąteczne przyjęcia i podarunki.

  Prowadzenie: Anna Pietruszka-Dróżdż, Patrycja Dołowy z Fundacji MaMa
  Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod adresem: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
  Warsztaty realizowane dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji

  07.12.2014 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  UWAGA!UWAGA! MARATON FILMOWY!!!

  05.12.2014 godzina 17.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Żydzi a opryszki - spotkanie z literaturą jidysz
  Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań z literaturą żydowską, prowadzonych przez Panią Bellę Szwarcman-Czarnotę:

  Żydzi bywali gnębieni przez opryszków, ale rzecz jasna nie brakowało też Żydów utrzymujących się ze zgoła "niepobożnych" źródeł.

  Spotkanie rozpoczniemy od "Romansu koniokrada" Josefa Opatoszu, obejrzymy fragmenty jego wersji filmowej z Yulem Brynnerem i Jane Birkin, na podstawie scenariusza Dawida Opatoszu, syna pisarza.

  Następnie porozmawiamy o spotkaniach Baal Szem Towa z legendarnym ukraińskim Robin Hoodem, Doboszem. Zastanowimy się też, czym znany z dowcipu i zuchwalstwa Herszele Ostropoler zasłużył sobie na miano żydowskiego Robin Hooda.

  Zabraknie za to czasu na obejrzenie komedii "Robin Hood: faceci w rajtuzach", ale zachęcam do nadrobienia tego na własną rękę!.

  Wstęp wolny!


  Warsztaty w ramach projektu Świat literatury żydowskiej współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


  16.11.2014 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Maski, Maski - warsztaty dla dzieci w wieku lat 3-8
  Zapraszamy na warsztaty dla dzieci w wieku lat 3-8
  Maski w kulturze żydowskiej to bardzo ważny symbol. Maski symbolizują cud ocalenia, który ukrywa się za kostiumem, wprowadza w błąd, zataja prawdziwy sens wydarzeń – ukrycie wydarzeń za maską przypadku. Pod maskami można odkrywać nieznane i tajemnicze. Maski to także rekwizyty teatralne. Pomyślimy do czego można je wykorzystać i jakie rzeczy dzięki nim odkryć.

  Prowadzenie: Anna Pietruszka-Dróżdż i Patrycja Dołowy (Fundacja MaMa)

  Warsztaty współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji


  16.11.2014 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Lokomotywa - warsztaty teatralne dla dzieci  W najbliższą niedzielę o godz. 11-tej odjeżdża "Lokomotywa" do Krainy Marzeń - Holemland.

  Planowany rozkład jazdy:
  - Stacja Początkowa : CKJ ul. Andersa 15.
  - Stacja Zabaw Plastycznych Oraz Opowieści Jidyszowych - Maszynistka:Anna Rozenfeld.
  - Stacja Zabaw Teatralnych -( dłuższy postój, podczas którego Wszyscy Podróżni bez Względu na wiek otrzymają poczęstunek warsztatów aktorskich) - Maszyniści:Adrianna Janota Słocińska i Michał Ziembicki.

  Prosimy o przygotowanie wygodnych dobrych nastrojów
  My przygotujemy sporo zabaw na czas wszystkich Pociągu postojów.

  Czas trwania: 1,5 godziny.

  Zapisy: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it  Warsztaty w ramach projektu Świat literatury żydowskiej współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  09.11.2014 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Zwierzyniec - warsztaty dla dzieci  Zapraszamy na kolejne warsztaty dla dzieci 3-12 lat pt. „Zwierzyniec”:

  "Powiedzmy to sobie szczerze,
  W każdym z nas drzemie zwierzę!
  Warsztaty tak poprowadzimy,
  Że w każdym tę bestię obudzimy!
  Zabawy mają swoje wytyczne:
  Z każdego wyjdzie zwierzę sceniczne!
  Na warsztaty familijne zapraszamy!"

  A oto kilka niespodzianek, które w zanadrzu mamy:

  - nauka pojedynczych słówek w jidysz ( temat przewodni - zwierzęta świata )
  - wspólne śpiewanie i tworzenie choreografii
  - etiudy aktorskie na bazie znanych tekstów J. Brzechwy ( wykorzystamy również twórczość pisarzy mniej znanych szerokiemu gremium )

  Będzie jak zwykle - energetycznie, dowcipnie i kolorowo :)

  Czas trwania: 1,5 godziny

  Prowadzenie: Ada Janota-Sołocińska, Igor Obłoza, Anna Rozenfeld


  Warsztaty w ramach projektu "Świat literatury żydowskiej" współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  26.10.2014 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Warsztaty dla dzieci w wieku lat 3-8
  „Warszojer Jidysze Cajtung”

  W dawnej Polsce co trzecia osoba znała język jidysz. Więc oczywiście w tym języku wychodziły także gazety. Nie było wtedy telewizji i wiele osób chcąc dowiedzieć się ważnych rzeczy sięgała codziennie po gazety. W trakcie warsztatów sprawdzimy jak powstają gazety. Pokażemy dzieciom kilka gazet pisanych w jidysz. Poznamy litery, spróbujemy je narysować i pobawimy się w redakcję – znajdziemy tematy, stworzymy artykuły i na koniec złamiemy strony, czyli złożymy gazetę do druku.

  Komu? Komu? Najświeższe wieści!

  Prowadzenie: Anna Pietruszka-Dróżdż i Patrycja Dołowy z Fundacji MaMa

  Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona! Zapisy pod adresem: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

  Warsztaty współfinansowane ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji

  12.10.2014 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Warsztaty śpiewania w jidysz
  Wracamy z naszym cyklem warsztatów piosenki jidysz!

  Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się kulturą jidysz na dwie godziny wspólnego śpiewania połączonego z fascynującymi opowieściami Teresy Wrońskiej o tradycji i kulturze żydowskiej.

  Uwaga: znajomość języka jidysz nie jest konieczna, teksty są przygotowywane w transkrypcji, a ich treść wyjaśni Prowadząca :)

  Wstęp wolny, warsztaty współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji.

  11.10.2014 godzina 11.00
  Wiecej...

Marzec 2015
 po  wt  śr  cz  pi  so  ni 
      01
04050708
091011121315
16171819202122
23242526272829
3031     
        Luty  Kwiecien
ogl1
 
 
ogl1 ogl1

Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom
ul. Andersa 15, 00-159 Warszawa
tel. 22 620 47 33, 409 91 00
jidysz@shalom.org.pl | www.jidyszland.pl

Fundacja Shalom
Plac Grzybowski 12/16, 00-104 Warszawa
Tel. 22 620 30 36/37/38,
Fax. 22 620 05 59 shalom@shalom.org.pl
www.shalomorg.pl | www.festiwalsingera.pl