Warszawa Singera
Kadysz dla nieobecnych
Fundacja Shalom
Jidyszland (stara wersja)

Polish (Poland)English (United Kingdom)


Aktualności

 • Wydarzenia
  Europejskie Dni Dziedzictwa w Centrum Kultury Jidysz
  W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na dwa spotkania:

  11.00 Bella Szwarcman Czarnota
  Spotkania z literaturą jidysz:
  "Kiedy w nowojorskiej kawiarni Royal mówiono w jidysz";

  12.30 „ I oto ziemia zamieniła się w zielone akwarium.”,
  czyli spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Żydowskiej
  wokół książki „Zielone akwarium” Abrahama Suckewera;

  Centrum Kultury Jidysz ul. Andersa 15, Warszawa.
  Wstęp wolny.


  20.09.2015 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  "Żydowskie miasto" - sesja naukowa
  Tegoroczną sesję, która odbywa się w ramach Festiwalu Warszaw Singera poświęcimy Żydowskim miastom. Jednodniowa konferencja ma skłonić nas do refleksji nad obecnością i aktywnością Żydów w miastach, rolą przestrzeni miejskiej w kształtowaniu się polityki, kultury i dyskursów tożsamości żydowskiej, ale także (nie)obecnością pamięci żydowskiej w przestrzeni współczesnych miast pozagładowej Europy.

  Postaramy się wspólnie odpowiedzieć na pytania dotyczące żydowskiej tożsamości miast i jej mieszkańców, wirtualnie zwiedzimy miejsca, w których Żydzi pełnili istotne funkcje społeczne i (nie) zapisali się w pamięci. Przyjrzymy się mechanizmom reprezentowania przestrzeni żydowskiej w sztuce, literaturze, i innych dyskursach - tak polskich, jak i żydowskich. Przedmiotem naszego namysłu będą nie tylko stolice państw, czy inne duże miasta, ale także mniejsze miejscowości, które odegrały istotną rolę w żydowskiej historii.
  Opieka naukowa: dr Karolina Szymaniak (ŻIH/CKJ)

  W programie:

  11.00-11.15 Przywitanie gości

  I Miasteczko, dzielnica, miasto

  11.15 mgr Bella Szwarcman-Czarnota: „Jerozolima Wołynia” czy „Żydowski Paryż”. Berdyczów w Rodzinie Maszber Der Nistera i w twórczości Wasilija Grossmana

  11.45 dr Alina Molisak: "Żydowska Warszawa - żydowski Berlin w pierwszej połowie XX wieku. Różne wersje religijności"

  12.15 dr Anna Rosner: "Londyński East End jako miasto w mieście"

  13.00-13.30 Przerwa

  II Żydowska topografia miasta

  13.30 prof. Jacek Leociak: „Żydowska ulica w Warszawie: histora-topografia-doświadczenie”

  14.00 dr Elżbieta Janicka: „Plac Polskiej Niewinności? Transformacja symboliczna bezpośredniego otoczenia gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN”

  15.00-16.00 Przerwa

  III Miasta w prasie żydowskiej

  16.00 dr Izabela Olszewska i mgr Aneta Kwiatkowska (BG PAN): "Życie kulturalno-społeczne Żydów gdańskich na podstawie gazety „Judisches Gemeindeblatt”

  16.30 dr Monika Szabłowska-Zaremba: "Lublin w prasie żydowskiej"

  17.00 Dyskusja i podsumowanie konferencji

  Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15.

  27.08.2015 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  „Żydowski Dandys. Samokreacja Theodora Herzla” wykład prof. Juliusa H. Schoepsa
  W ramach Festiwalu Warszawa Singera zapraszamy na wyjątkowy wykład prof. Juliusa H. Schoepsa (Niemcy) o Theodorze Herzlu: „Żydowski Dandys. Samokreacja Theodora Herzla”.

  Wykład traktuje o powstaniu i pierwszych latach syjonizmu w Niemczech, Austrii oraz krajach Europy Wschodniej. Będzie koncentrował się wokół osoby dziennikarza i dramaturga Teodora Herzla (1860-1904), który w swoim piśmie programowym pt. „Państwo Żydowskie. Próba nowoczesnego rozwiązania kwestii żydowskiej" przedstawia pomysł, niemający równego sobie w historii.

  Prof. dr Julius H. Schoeps – historyk, dyrektor Centrum Studiów Europejsko-Żydowskich im. Mosesa Mendelssohna w Poczdamie, autor m.in. publikacji poświęconych powstaniu syjonizmu i rozwojowi ruchu syjonistycznego w Europie.

  (Wykład w języku niemieckim z tłumaczeniem)

  Zorganizowano we współpracy i dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Goethego. Spotkanie z cyklu Klub Miłośników Kultury Żydowskiej.

  Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15. Wstęp wolny.  24.08.2015 godzina 18.30
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  „Oblicza Jidyszkajt” Dzień otwarty w Centrum Kultury Jidysz
  Festiwal Warszawa Singera po raz kolejny w Centrum Kultury Jidysz! Zapraszamy serdecznie na dzień otwarty, podczas którego można będzie sprawdzić co takiego dzieje się u nas przez cały rok. W programie między innymi: warsztaty dla dzieci, wykład Piotra Pazińskiego, spacer po Muranowie, spotkanie o książce "Pani Stefa" Magdaleny Kicińskiej - warto być z nami przez cały dzień. Zapraszamy! Szczegółowy program poniżej.

  10.00-11.00 „Coś z niczego - czy przedmioty mają drugie życie?” warsztaty dla dzieci 3-8 lat

  Warsztaty prowadzone przez Annę Pietruszkę-Dróżdż z Fundacji MaMa i Aleksandrę Endzelm-Obertyn na podstawie książki „Coś z niczego” Phoebe Gliman.
  Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

  11.00-12.00 Warsztaty piosenki jidysz prowadzone przez Teresę Wrońską

  12.00-13.30 Spacer z Agnieszką Witkowską-Krych po Muranowie
  Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

  12.00-12.45 „Magiczny medalion” – bajkowe przedstawienie, inspirowane opowiadaniami I.B. Singera

  Scenariusz, teksty piosenek i reżyseria: Katarzyna Post, Maciej Dmochowski, muzyka: Aleksander Baszun, scenografia: Anna Szewczyk, producent wykonawczy: Grupa Zaplecze przy kooprodukcji z Teatrem Baza
  Obsada: Mariola Kuźnik, Katarzyna Post, Maciej Dmochowski

  Za pomoc skrzywdzonym przez złą czarownicę kupcom, młody Żyd, Lejb otrzymuje medalion – przedmiot posiadający magiczne moce, które w połączeniu ze szlachetnością nowego posiadacza są w stanie pokonać zło.

  12.15-13.00 Pokazowa lekcja języka jidysz prowadzona przez Martynę Steckiewicz

  13.00-13.45 Pokazowa lekcja języka hebrajskiego prowadzona przez Reginę Gromacką

  14.00-15.00 „Skryba, komentator, autor – kilka uwag o żydowskiej tradycji pisarskiej” – wykład Piotra Pazińskiego

  Wykład zapowiada kolejny semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego.

  15.30-16.30 Pokaz slajdów z wyjazdu naukowego „Żydowskie ślady na Grodzieńszczyźnie”
  Wyjazd był organizowany w czerwcu 2015 roku przez Centrum Kultury Jidysz.

  17.00 – 18.30 Spotkanie z Magdaleną Kicińską
  Spotkanie autorką książki „Pani Stefa” o Stefanii Wilczyńskiej - najbliższej współpracownicy Janusza Korczaka. Prowadzenie: Agnieszka Witkowska-Krych.

  Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15
  Wstęp wolny.  23.08.2015 godzina 10.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Zakończenie 13 Miedzynarodowego Letniego Seminarium Języka i Kultury Jidysz
  W czwartek 16 lipca w Centrum Kultury Jidysz odbyło się oficjalne zakończenie XIII Międzynarodowego Letniego Seminarium Języka i Kultury Jidysz. Przez trzy tygodnie lipca ponad czterdziestu studentów, którzy przyjechali do Warszawy z całego świata, uczyło się wspólnie języka jidysz podczas lektoratów prowadzonych przez znakomitych jidyszystów: dr Natalię Krynicką, dr Kobiego Weitznera, dr Karolinę Szymaniak oraz dr Agatę Kondrat. W tym roku uczestnicy mogli także poznać ciekawe przepisy kuchni aszkenazyjskiej i izraelskiej podczas warsztatów gotowania prowadzonych przez Marię Niziołek z JCC Warszawa, nauczyć się odczytywania rękopisów razem z  Sharon Bar-Kochvą z paryskiego Institut National des Langues et civilisations orientales czy spróbować swoich sił w stworzeniu wycinanki żydowskiej pod okiem artystki Moniki Krajewskiej. Podczas oficjalnej uroczystości kończącej seminarium oprócz tradycyjnego już, oficjalnego rozdania dyplomów mogliśmy też podziwiać występy artystyczne: recital piosenek żydowskich w wykonaniu Izabelli Rzeszowskiej (śpiew) i Teresy Wrońskiej (pianino) z warszawskiego Teatru Żydowskiego, koncert nowojorskiego duetu Deborah Strauss i Jeff Warschauer, a także występy studentów, między innymi grupy teatralnej, która pod okiem Rafaela Goldwasera w niewiele ponad tydzień przygotowała znakomite przedstawienie na podstawie tekstu Zup A. Łuckiego… oczywiście w języku jidysz! Nie zabrakło również znakomitych gości, na uroczystości obecna była Gołda Tencer oraz Samuel Atzmon-Wircer, aktor izraelski, twórca i wieloletni dyrektor Yiddishpiel theater. Już teraz z niecierpliwością czekamy kolejnego roku i już zaczynamy planować czternastą edycję seminarium - zapraszamy wszystkich chętnych! Projekt współfinansowany przez Ministra Administracji i Cyfryzacji Fot. Renata Zawadzka-Ben Dor  
  16.07.2015
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Warsztaty piosenki jidysz z Teresą Wrońską
  Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się kulturą jidysz na dwie godziny wspólnego śpiewania połączonego z fascynującymi opowieściami Teresy Wrońskiej o tradycji i kulturze żydowskiej.

  Uwaga: znajomość języka jidysz nie jest konieczna, teksty są przygotowywane w transkrypcji, a ich treść wyjaśni Prowadząca.

  Wstęp wolny.

  Projekt współfinansowany przez Ministra Administracji i Cyfryzacji.


  13.06.2015 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Rozmowa z Janem Grabowskim i Joanną Tokarską-Bakir wokół książki "Klucze i kasa"
  Zapraszamy serdecznie na spotkanie wokół książki „Klucze i kasa. O mieniu żydowskim w Polsce pod okupacją niemiecką i we wczesnych latach powojennych 1939-1950”, która jest owocem pracy zespołu specjalistów z Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Problematyka podjęta w tym najnowszym zbiorze studiów nie tylko uzupełnia „białe plamy” w dotychczasowej polskiej historiografii, ale także uzmysławia skalę problemu moralnego wynikającego z przejęcia żydowskiego mienia przez etnicznych Polaków, do którego doszło w toku Zagłady oraz bezpośrednio po wojnie.

  Czy jednak problem ten we współczesnej Polsce w ogóle jest dostrzegany? Czy korzyści z zagłady Żydów odnotowywane są w pamięci rodzinnej? Co na ten temat mówią nam badania terenowe? A przede wszystkim, jak oddolnie i samozwańczo dochodziło do tego szczególnego „przewłaszczenia”?

  W rozmowie udział wezmą: Joanna Tokarska-Bakir oraz Jan Grabowski.

  Prowadzenie: Piotr Forecki

  Wstęp wolny!
  Spotkanie współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji.

  09.06.2015 godzina 18.00
  Wiecej...
 • Kursy
  Przedłużamy zapisy/Deadline extended!
  Przedłużamy zapisy na Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz do 31 maja! / Last chance (till 31st of May) to subscribe to the International Summer Seminar in Yiddish Language and Culture. Join us, our students come from all of the continents!  31.05.2015
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Dyskusyjny Klub Książki Żydowskiej
  Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Żydowskiej!

  W maju czytamy wspólnie opowiadania Ludwika Heringa "Ślady" (wyd. Czarna Owca), a spotkanie będzie wydarzeniem towarzyszącym akcji Warszawa Czyta.

  Dla kogo przeznaczony jest DKKŻ? Dla każdego!

  Wystarczy tylko przeczytać wybraną przez nas książkę, a potem przyjść do CKJ i podyskutować o niej w miłej atmosferze naszej centrumowej kuchni :) Można zabrać ze sobą coś do jedzenia lub picia, ale - ma się rozumieć - nie trzeba.

  Będziemy wdzięczni za potwierdzenie obecności: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

  WARSZAWA CZYTA to szereg organizowanych oddolnie akcji, których celem jest dyskusja, interpretacja lub twórcze rozwinięcie wątków jednej książki. Całe miasto na kilka dni zmienia się w dyskusyjny klub czytelniczy. W tym roku punktem wyjścia do działania jest "Chamowo" Mirona Białoszewskiego.


  29.05.2015 godzina 18.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Jews And Blacks: Allies In Twentieth Century America? - lecture held by prof. Hasia Diner (NYU)
  Jews And Blacks: Allies In Twentieth Century America? - lecture held by prof. Hasia Diner from New York University

  Jews, voluntary immigrants to the United States, always defined by law and policy as white, and African Americans, forced migrants whose descendants continued through nearly all of American history to occupy a subservient and degraded legal status on the surface had little in common. Yet for nearly all of the twentieth century their histories have been entwined. Jews, cognizant of their privileged status, had much to say about the suffering of black people, and used their growing political and financial clout to advance the cause of civil rights and improve the living condition of blacks in both the south and north. On the other hand, Jews prospered in part due to their economic activities selling to African Americans. How did Jews reconcile these two seemingly different roles in the history of race relations in America? This talk will explore the multiple and often contradictory ways in which Jews engaged with African Americans and what that tells us about the history of American Jewry.

  prof. Hasia Diner - Professor of Hebrew and Judaic Studies and History at New York University


  Free entrance. The lecture will be given in English.


  25.05.2015 godzina 19.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Konferencja „XVIII-wieczni mistycy żydowscy” oraz spotkanie z Olgą Tokarczuk i Adrianem Pankiem
  Polecamy serdecznie konferencję organizowaną przez Koło Literatury XX wieku UW pod patronatem Centrum Kultury Jidysz.

  STRONA ORGANIZATORÓW | www.literatura20.pl,
  PROFIL KONFERENCJI | https://www.facebook.com/mistycyzydowscy,
  WYDARZENIE NA FB | https://www.facebook.com/events/870841302980934/ .

  Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji studencko-doktoranckiej. Poniżej przedstawiamy propozycje tematów, które mogą wziąć na warsztat uczestnicy konferencji. Naturalnie jesteśmy otwarci także na omawianie innych zagadnień.

  •    warunki geopolityczne w XVIII wieku a rozwój ruchów heretyckich w Europie i na Bliskim Wschodzie;
  •    recepcja sekt żydowskich na ziemiach polskich;
  •    filozofia mistyków łączących w swoich teoriach elementy kilku religii;
  •    sylwetki XVIII-wiecznych żydowskich myślicieli, obwołujących się mesjaszami;
  •    stan badań nad tekstami mistyków żydowskich;
  •    mistycy żydowscy w kulturze (kino, beletrystyka, teatr, sztuka);

  Zwieńczeniem sesji będą wyjątkowe spotkania:
  •    ze znawcami mistycyzmu żydowskiego (panel odbędzie się 15 maja na Wydziale Polonistyki UW);
  •    Olgą Tokarczuk i Adrianem Pankiem (panel odbędzie się 17 maja w Domu Literatury o godzinie 16:00).

  Zgłoszenia zawierające tytuł wystąpienia i abstrakt (do tysiąca znaków), imię
  i nazwisko prelegenta, afiliację oraz telefon i adres mailowy prosimy przesyłać na adres This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it do 20 kwietnia 2015 r. Opłata konferencyjna wynosi 60 zł.

  Kontakt do organizatorów: Maja Garlińska, tel. 608 383 584.

  17.05.2015
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Warsztaty piosenki jidysz
  Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się kulturą jidysz na dwie godziny wspólnego śpiewania połączonego z fascynującymi opowieściami Teresy Wrońskiej o tradycji i kulturze żydowskiej.

  Uwaga: znajomość języka jidysz nie jest konieczna, teksty są przygotowywane w transkrypcji, a ich treść wyjaśni Prowadząca.

  Wstęp wolny.
  Projekt współfinansowany przez Ministra
  Administracji i Cyfryzacji


  09.05.2015 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Sprawy Literackie
  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Żydowskiej
  Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Żydowskiej!
  Tym razem rozmawiać będziemy o opowiadaniach Szmuela Agnona opowiadań "Od Buczacza do Jerozolimy" (Wydawnictwo Dolnośląskie 1995, tł. Michał Friedman).

  Dla kogo przeznaczony jest DKKŻ? Dla każdego!

  Wystarczy tylko przeczytać wybraną przez nas książkę, a potem przyjść do CKJ i podyskutować o niej w miłej atmosferze naszej centrumowej kuchni. Można zabrać ze sobą coś do jedzenia lub picia, ale - ma się rozumieć - nie trzeba.
  Potwierdzenie obecności: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
  24.04.2015 godzina 18.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Warsztaty piosenki jidysz z Teresą Wrońską
  Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się kulturą jidysz na dwie godziny wspólnego śpiewania połączonego z fascynującymi opowieściami Teresy Wrońskiej o tradycji i kulturze żydowskiej.

  Uwaga: znajomość języka jidysz nie jest konieczna, teksty są przygotowywane w transkrypcji, a ich treść wyjaśni Prowadząca :)

  Wstęp wolny.

  Projekt współfinansowany przez Ministra Administracji i Cyfryzacji  11.04.2015 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  „Purimowe specjały” - warsztaty dla dzieci 3-8 lat
  W tym roku znów zapraszamy dzieci na ucztę purimową. Przygotujemy ją wspólnie, a w menu: sałatka z brokułów z oliwkami, do niej maca. No i oczywiście pewne USZY.
  Takie i inne specjały staną się pretekstem do opowieści, które odkryją dla nas zatajane historie i dziwne zbiegi okoliczności.
  Prowadzenie: Anna Pietruszka-Dróżdż i Patrycja Dołowy z Fundacji MaMa
  Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15, Warszawa
  Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod adresem: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
  Warsztaty współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji


  14.03.2015 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Warsztaty piosenki jidysz z Teresą Wrońską
  Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się kulturą jidysz na dwie godziny wspólnego śpiewania połączonego z fascynującymi opowieściami Teresy Wrońskiej o tradycji i kulturze żydowskiej.

  Uwaga: znajomość języka jidysz nie jest konieczna, teksty są przygotowywane w transkrypcji, a ich treść wyjaśni Prowadząca.
  Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15, Warszawa

  Wstęp wolny.
  Projekt współfinansowany przez Ministra Administracji i Cyfryzacji

  14.03.2015 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Sprawy Literackie
  Dyskusyjny Klub Książki Żydowskiej w CKJ
  Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Żydowskiej!

  Tym razem rozmawiać będziemy o powieści "Płacząca Zuzanna" Alony Kimchi (przeł. Leszek Kwiatkowski, wyd. W.A.B.).

  Dla kogo przeznaczony jest DKKŻ? Dla każdego!

  Wystarczy tylko przeczytać wybraną przez nas książkę, a potem przyjść do CKJ i podyskutować o niej w miłej atmosferze naszej centrumowej kuchni. Można zabrać ze sobą coś do jedzenia lub picia, ale - ma się rozumieć - nie trzeba.
  Potwierdzenie obecności: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it


  06.03.2015 godzina 18.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Spotkanie z Jakubem Gutermanem
  Zapraszamy na spotkanie z panem Jakubem Gutermanem, malarzem, tłumaczem, przewodnikiem.
  Urodził się w 1935 r. w Warszawie, dorastał Płocku, po wybuchu II wojny światowej trafił do tamtejszego getta. Jego ojciec, Symcha Guterman, opisał na cienkich pasmach papieru warunki życia w płockim gettcie. Zwijał je następnie w rolki i zakopywał w butelkach. Włożone do butelek notatki zakopał w piwnicy. Choć Symcha Guterman zginął w Powstaniu Warszawskim, jego zapiski udało się po 40 latach odnaleźć. W roku 2004 wydane zostały po polsku pt. „Kartki z pożogi”.
  Pan Jakub opowie o swoich wojennych losach, o niezwykłej książce swego ojca i jej ocaleniu, o swoim pobycie w powojennym sierocińcu żydowskim w Zakopanem, o życiu w kibucu i o swojej aktywności w Izraelu. Z chęcią również odpowie na Państwa pytania.

  03.03.2015 godzina 13.30
  Wiecej...
 • Sprawy Literackie
  spotkanie wokół książki Małgorzaty Büthner-Zawadzkiej "Warszawa w oczach pisarek"
  Centrum Kultury Jidysz zaprasza na spotkanie wokół książki Małgorzaty Büthner-Zawadzkiej "Warszawa w oczach pisarek. Obraz i doświadczenie miasta w polskiej prozie kobiecej 1864-1939" (2014, wyd. IBL PAN).
  Udział wezmą: dr Małgorzata Büthner-Zawadzka, Agnieszka Witkowska-Krych
  Prowadzenie: Justyna Czechowska

  Porozmawiamy o tym, jak pisarki postrzegały Warszawę w okresie pomiędzy powstaniem styczniowym a wybuchem drugiej wojny światowej. Co powiedziały nam o doświadczeniach ówczesnych mieszkanek miasta? Zajrzymy na dawny Muranów Poli Gojawiczyńskiej i jej Dziewcząt z Nowolipek. Zastanowimy się, jak prezentowana była w literaturze Dzielnica Nalewkowska. Przyjrzymy się opisom żydowskich mieszkańców i mieszkanek stolicy, pióra m.in. Wandy Melcer i Marii Kuncewiczowej. W jaki sposób proza ukazywała codzienność kobiet polskich i żydowskich, ich borykanie się z dyskryminacją, uwięzienie w tradycyjnych rolach, procesy emancypacji?

  Wstęp wolny!

  Wydarzenie współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji  02.03.2015 godzina 18.30
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Spotkanie z Marianem Lichtmanem
  Marian Lichtman był gościem Fundacji Shalom podczas ubiegłorocznej Festiwalu Warszawa Singera. Już wkrótce będzie kolejna okazja do spotkania z tym niezwykle ciekawym człowiekiem ze świata muzycznego – współtwórcą legendarnej polskiej grupy Trubadurzy, muzykiem, kompozytorem, wokalistą i producentem muzycznym.

  Rozmowę poprowadzi Lech Nowicki – dziennikarz telewizyjny i radiowy, od ponad dwudziestu lat związany z TVP Polonią, autor programów artystycznych, pomysłodawca i realizator wielu widowisk i festiwali.

  Ponieważ wydarzenie to jest dedykowane przede wszystkim słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku, liczba miejsc jest bardzo ograniczona. Prosimy więc o wcześniejsze przesyłanie zgłoszeń na adres: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it .

  Marian Lichtman urodził się w 1947 r. w Łodzi i już od dzieciństwa zdobywał nagrody na festiwalach muzycznych, m.in. w Sopocie i Szczecinie. Choć jest absolwentem kopenhaskiej szkoły jazzu, jako muzyk jest bardzo wszechstronny i otwarty na różne gatunki: od popu przez rock, funky, jazz i hip-hop, na nowoczesnych brzmieniach muzycznych kończąc. Zaczynał od polskich Trubadurów; występował w składzie skandynawskiej supergrupy Mosala Dosa, u boku Randy'ego Castillo i Marilyn Mazur. Współpracował też z zespołami Laid Back, z którym uczestniczył w nagrywaniu światowego hitu, piosenki „Sunshine Reggae”, oraz Red Squares, z którym nagrywał utwory w studiu legendarnego zespołu ABBA. W Danii otworzył także klub muzyczny Roxana, w którym odbywało się wiele koncertów. Od 2005 roku koncertuje i nagrywa w Polsce, wciąż dzieli swoje życie między ojczyznę a Danię, która jest dla niego drugim domem. Aktywnie realizuje różnorodne projekty we współpracy z innymi muzykami. Jednym z owoców takiej współpracy jest wyjątkowa płyta „Traces In The Sand”, na której znalazły się m.in. uwspółcześniona wersja piosenki „Znamy Się tylko z widzenia”, a także nowe utwory, takie jak „Moje lato” i „Szał pod sufitem”. Podczas swojej wieloletniej kariery muzycznej skomponował 250 piosenek i muzykę do 3 filmów. Ma na koncie 5 złotych płyt, 2 platynowe i wiele innych nagród muzycznych.  24.02.2015 godzina 14.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Najfajniejsza wystawa w Warszawie! Warsztaty dla dzieci 3-8 lat
  Zapraszamy na kolejne warsztaty dla dzieci prowadzone przez Annę Pietruszkę-Dróżdż i Patrycję Dołowy z Fundacji MaMa!

  Tym razem w trakcie warsztatu skupimy się na procesie tworzenia wystawy, wykonamy prace, oraz przygotujemy własną ekspozycję. Oprócz roli twórcy, każdy będzie mógł wcielić się także w inną rolę: projektanta, architekta, kuratora, montażysty czy krytyka sztuki.
  Uwaga! Na wystawie możemy pokazać również już gotowe prace plastyczne: malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne, rysunki, wyklejanki. Jeśli chcecie, zabierzcie je ze sobą z domu! Prace powinny dotyczyć tematyki wielokulturowej Warszawy, kultury i języka jidysz, kultury żydowskiej, świąt w różnych kulturach, osiedla Muranów, baśni I.B. Singera. Przynieście to, co chcielibyście pokazać innym - na koniec warsztatu odbędzie się wernisaż, na który zaprosimy rodziców!

  Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod adresem: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
  Warsztaty współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji

  22.02.2015 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Spotkanie wokół książki Pawła Maciejki „Wieloplemienny tłum. Jakub Frank i ruch frankistowski”
  Centrum Kultury Jidysz i Wydawnictwo w podwórku zapraszają serdecznie na spotkanie poświęcone książce "Wieloplemienny tłum. Jakub Frank i ruch frankistowski (1755—1816)" (2015, wyd. w Podwórku).

  Udział wezmą:

  Paweł Maciejko - autor książki "Wieloplemienny tłum", badacz historii Żydów i kabały, wykładowca akademicki

  Konstanty Gebert - dziennikarz, publicysta i tłumacz

  Prowadzenie: Adam Lipszyc - filozof, tłumacz

  Wstęp wolny.

  Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki w promocyjnej cenie!

  Wydarzenie współfinansowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji


  19.02.2015 godzina 19.30
  Wiecej...
 • Kursy
  Rozpoczęcie letniego semestru Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego
  Trwają zapisy na letni semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego, który tym razem poświęcimy tematowi "Rzeczy żydowskie".
  Pierwsze zajęcia obędą się 18 lutego o godzinie 17.30, a formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod
  linkiem.


  18.02.2015 godzina 17.30
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Warsztaty piosenki z Teresą Wrońską
  Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się kulturą jidysz na dwie godziny wspólnego śpiewania połączonego z fascynującymi opowieściami Teresy Wrońskiej o tradycji i kulturze żydowskiej.
  Uwaga: znajomość języka jidysz nie jest konieczna, teksty są przygotowywane w transkrypcji, a ich treść wyjaśni Prowadząca.
  Wstęp wolny.
  Projekt współfinansowany przez Ministra Administracji i Cyfryzacji  07.02.2015 godzina 11.00
  Wiecej...
 • Wydarzenia
  Dyskusyjny Klub Książki Żydowskiej
  Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Żydowskiej!

  Tym razem dyskutować będziemy o opowiadaniach Amosa Oza zebranych w książce „Wzgórze Złej Rady” (tł. Agnieszka Jawor-Polak). Chętni mogą też zajrzeć do autobiograficznej powieści pisarza „Opowieść o miłości i mroku”.

  Dla kogo przeznaczony jest DKKŻ? Dla każdego!

  Wystarczy tylko przeczytać wybraną przez nas książkę, a potem przyjść do CKJ i podyskutować o niej w miłej atmosferze naszej centrumowej kuchni :) Można zabrać ze sobą coś do jedzenia lub picia, ale - ma się rozumieć - nie trzeba.

  Potwierdzenie obecności: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

  30.01.2015 godzina 18.00
  Wiecej...

August 2015
 po  wt  śr  cz  pi  so  ni 
     0102
03040506070809
10111213141516
171819202122
2526282930
31      
        Lipiec  Wrzesien
ogl1
 
 
ogl1 ogl1

Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom
ul. Andersa 15, 00-159 Warszawa
tel. 22 620 47 33, 409 91 00
jidysz@shalom.org.pl | www.jidyszland.pl

Fundacja Shalom
Plac Grzybowski 12/16, 00-104 Warszawa
Tel. 22 620 30 36/37/38,
Fax. 22 620 05 59 shalom@shalom.org.pl
www.shalomorg.pl | www.festiwalsingera.pl